Kultura w naszej gminie nigdy nie śpi.
Niektóre wydarzenia organizuje Gminny Ośrodek Kultury, inne mają szanse odbyć się dzięki wzajemnej życzliwości i dobrej z nim współpracy. Tak jest i tak być powinno 🙂
*
W miniony piątek miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym przez GOK w Srokowie, poświęconym Józefowi Charytoniukowi – niezwykłemu mieszkańcowi naszej gminy, którego niestety pożegnaliśmy 23 stycznia tego roku.
Wernisaż wystawy „Józef Charytoniuk. Wspomnienie artysty” , odbył się w gronie osób, które ceniły go za całokształt twórczości i udział w życiu kulturalnym gminy. Głos zabrał dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Srokowie, Janusz Januszewski oraz syn Józefa, Mieszko. Dowiedzieliśmy się między innymi, że od tej chwili obrazy, które posiada dom kultury, będzie można podziwiać w bibliotece i że za kilka miesięcy (19 marca 2025 roku) odbędzie się w Wilczynach (oczywiście w „Charytoniówce”) wernisaż nieznanych dla szerszej publiczności dzieł artysty. Obejrzeliśmy fragmenty filmu dokumentalnego emitowanego jakiś czas temu przez Telewizję Polską, który jeszcze raz uświadomił zebranym, z jakiego formatu specjalistą mieliśmy do czynienia na co dzień.
Artysta, profesjonalista, dyskutant… Uśmiechnąłby się, gdyby nas tam widział – zebranych dość licznie i „ku czci” nieobecnego. Byłby to uśmiech wdzięczności czy goryczy? Nie wiem. Wiem za to, że przy takich okazjach za mało mówi się o tym, co człowiek reprezentował sobą prywatnie, bo bardziej koncentrujemy się na sprawach artystycznych, zawodowych i społecznych. A przecież nie możemy zapomnieć Józefa-niestrudzonego gawędziarza, myśliciela, gościnnego gospodarza i niepoprawnego flirciarza, który uważał, że kobieta bez komplementów czuje się… niekompletna! Skąd on brał te wierszyki frywolne?! Jak mógł ich aż tyle pamiętać?!
Gdziekolwiek jesteś Józefie, uważaj, żeby anioły nie pękły ze śmiechu (lub oburzenia, gdy nie pojmą Twojego sarkazmu!)
**
Już za kilka dni znów będziemy mieli okazję zaczerpnąć nieco kultury. Zaserwuje ją grupa adeptów różnych szkół i uczelni muzycznych (wszyscy są mieszkańcami naszej gminy!) z udziałem pianistki, Zofii Antes. Szczegóły Koncertu muzyki klasycznej „Zdolni i nasi 3” na plakacie:
***
A gdy serca nasycą się kulturą wysoką – może warto pomyśleć o nieco lżejszej rozrywce:
… i może jeszcze planszówki gdzieś po drodze? Kto wie…
Zapraszamy serdecznie!
Fajna relacja i pomysł na trzy w jednymWernisaż nic dodać nic ująć, super pomysł, refleksje, wspomnienia i oraz galeria obrazów to się absolutnie Józefowi należało. Twój artykuł to też ukłon w jego stronę i pozostanie ślad.