Zbieramy myśli, które nas kształtują, słowa, którymi porozumiewamy się z bliźnimi. Zbieramy też dary natury, one nas odżywiają, leczą, upajają cudownymi zapachami i widokiem ciszącym oczy.
Wszystko to jest cząstką RAJU na ziemi.
Owoce, kwiaty, liście, grzyby i minerały posiadają swoje zapachy, smaki, struktury i wartości odżywcze. Pomagają nam w wielu problemach zdrowotnych, poprawiają smak potraw, które bez tych dodatków nie byłyby tak wartościowe, tak jak grochówka bez majeranku.
Wędrując polną drogą między mazurskimi polami, wokół siebie widzimy różne rośliny. Przykuwają wzrok duże liście łopianu, drobne kwiatki stokrotki, drapiąca przytulia czepna i wiele innych roślin. Nauczmy się je rozpoznawać i wykorzystywać ich właściwości lecznicze, przyprawowe, konserwujące, odstraszające itp.
ROŚLINY WOKÓŁ NAS
Pokrzywa w czasie gorącego lata dobrze konserwuje świeże mięso, ryby – można też w niej transportować te produkty, bez obawy szybkiego zepsucia. Gwiazdnica pospolita świeżo zerwana łagodzi swędzenie, pieczenie oraz zmniejsza obrzęk w miejscu ukąszenia przez komara, pszczołę lub osę. Wywar z kwiatów czeremchy z dodatkiem octu jabłkowego lub kwasu mlekowego jest wspaniałym tonikiem, łagodzi podrażnienia i zmniejsza przebarwienia skóry. Zioła stosowane w kuchni jako przyprawy poprawiają trawienie, zastępują częściowo sól, są oczyszczające. To cudowne naturalne „suplementy diety” bez skutków ubocznych. Możemy je suszyć, gotować, smażyć, kandyzować i oczywiście jeść w postaci świeżej.
Każda pora roku na MAZURACH daje nam inne dary. Wiosna obfituje w młode świeże rośliny z dużą zawartością składników mineralnych. Lato to pierwsze owoce i warzywa, jesień pełna jest owoców, nasion, orzechów i warzyw. Mazurska zima, mimo że trochę chłodniejsza i dłuższa, daje bulwy, kłącza, korę, korzenie i igły roślin zimą zielonych.
Doceńmy i odkryjmy OBFITE MAZURY które są w zasięgu naszych rąk.
Ela Nowicka
„Przy studni”