W niedzielę, 2 października 2022 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystości nadania sztandaru Rejonowemu Kołu Pszczelarzy w Srokowie. Warto nadmienić, że koło działa już ponad 50 lat!
Wydarzenie zostało podzielone na kilka etapów.
Pierwszym z nich była uroczysta Msza św. w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Srokowie. Rodzice Chrzestni: Anna Aniszczyk i Bogusław Staruch poprosili o poświęcenie sztandaru oraz modlitwę za obecnych gości i całą społeczność pszczelarską.
Szczególny charakter Eucharystii podkreślała orkiestra dęta Węgorzewskiego Centrum Kultury, pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Bielaszki.
Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Józef Zysk, wręczył księdzu proboszczowi pamiątkowy medal wydany z okazji stulecia istnienia Polskiego Związku Pszczelarskiego i wyraził nadzieję, że nadanie sztandaru lokalnemu kołu pszczelarzy zasługuje na odnotowanie w kronice parafialnej jako wydarzenie historyczne.
Po mszy świętej poczty sztandarowe i goście wyruszyli w dostojnym pochodzie z orkiestrą dętą na czele w kierunku Szkoły Podstawowej im. prof. Stanisława Srokowskiego w Srokowie.
W murach szkoły uroczystość została zainaugurowana przez prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Srokowie, Włodzimierza Szadziewskiego, zapewnieniem, że posiadanie sztandaru wynikło z potrzeby wielu serc, a członkowie srokowskiej braci pszczelarskiej będą „dzierżyć sztandar w imię najwyższych wartości i tradycji pszczelarskiej”.
Wśród gości, oprócz członków i sympatyków Rejonowego Koła Pszczelarzy w Srokowie, znaleźli się: Józef Zysk – Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie; Ryszard Jarosz – członek zarządu głównego Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie i jednocześnie członek zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Rynie oraz opiekun Rejonowego Koła Pszczelarzy w Srokowie; Michał Kochanowski – Starosta Powiatu Kętrzyńskiego; Marek Olszewski – Wójt Gminy Srokowo; Piotr Dziadoń – Przewodniczący Rady Gminy w Srokowie; prezesi rejonowych kół pszczelarzy: Dariusz Kaczmar (Asuny), Mieczysław Wanago (Kętrzyn), Krzysztof Wieczorek (Olsztynek) i Jan Kowalczyk (Węgorzewo) oraz Krzysztof Mościcki – prezes Koła Łowieckiego „Słonka” w Srokowie.
Uroczystość uświetniała także obecność pocztów sztandarowych: Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie i rejonowych kół pszczelarzy w Asunach, Kętrzynie, Olsztynku i Węgorzewie.
Przy akompaniamencie werbli sponsorzy i darczyńcy wbili gwoździe pamiątkowe w drzewiec sztandaru.
Rodzice chrzestni w imieniu pszczelarskiej społeczności przekazali sztandar Prezesowi Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Józefowi Zyskowi, który przekazał go prezesowi Rejonowego Koła Pszczelarzy w Srokowie, Włodzimierzowi Szadziewskiemu, a ten – tuż po zaprzysiężeniu – pocztowi sztandarowemu.
Każdą czynność poprzedzała zapowiedź prowadzącego – pana Cezarego Borocha, który odczytał także akt nadania sztandaru, a każdy punkt programu uświetniały fanfary lub werble.
Przyszedł czas na podziękowania dla fundatorów oraz wręczenie odznak Polskiego Związku Pszczelarzy członkom Rejonowego Koła Pszczelarzy w Srokowie.
Pamiątkowe odznaki i okolicznościowe medale otrzymali także między innymi: Wójt Gminy Srokowo, Marek Olszewski oraz „ikona srokowskiego koła”- pan Władysław Hałak.
Tuż po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych głos zabrali goście:
Wójt podkreślił, że nadanie sztandaru jednej z organizacji działających na terenie gminy jest ważnym wydarzeniem dla całej społeczności. Zwrócił uwagę, że pszczelarze stanowią ważne ogniwo wspólnoty samorządowej i wspomniał o ich obecności na wielu uroczystościach gminnych, udziale w życiu szkoły oraz o współpracy z rolnikami i myśliwymi.
Piszącej te słowa najbardziej zapadło jednak w pamięć to, co nie kryjąc emocji i zaangażowania, powiedział prezes Józef Zysk: „Sztandar jest jak osoba, której należy się oddanie największego szacunku i uznania. W sztandarze zawieramy się wszyscy – sztandar bez ludzi jest tylko kawałkiem tkaniny i niczym więcej. Sztandar to my. On jest w nas, a my i nasze pszczoły w nim. Ucałowanie płatu sztandaru jest jak ucałowanie każdego z was. Ten gest mówi: Możesz na mnie liczyć, ja ciebie kocham, jesteś moim bratem, jesteś moją siostrą. (…)”. Wspomniał także o udziale srokowskich pszczelarzy we wsparciu „naszego sąsiada walczącego”, co jego zdaniem jest kolejnym dowodem na to, że są godni noszenia sztandaru.
Uroczystość zakończył koncert orkiestry dętej, okraszony fragmentami literatury doskonale dobranej do okoliczności i odczytanej z mistrzowską brawurą przez panią Annę, członkinię zespołu.
W luźnym pochodzie, przy akompaniamencie niestrudzonej orkiestry, uczestnicy wydarzenia udali się na uroczysty obiad.
Nie do wiary, że prace przygotowawcze trwały niemal rok!
Nie zapominajmy, że to komitet organizacyjny czuwał nad wszelkimi szczegółami, które – choć gubią się w powodzi innych – ostatecznie zawsze decydują o całokształcie. A całokształt – zaprawdę powiadam Wam – był imponujący! Gratuluję z całego serca 🙂
Barbara Budrewicz
Brawo Pszczelarze!
Jesteście potrzebni jak te pszczoły, którymi sie zajmujecie! I pomyśleć, że w naszej Gminie to dopiero druga organizacja szczycąca się sztandarem (chyba się nie mylę…), strasznie ciężko idzie nam budowanie gminnej społeczności na wyższych symbolach i wartościach. Podziwiałem wspaniałą uroczystość… i zazdroszczę więzi jakie stworzyliście w swojej organizacji – bo to zapewne one wyzwoliły w Was siły, by podjąć ten trud… Macie Sztandar!!! To nobilitacja! Gratulacje!
g.f.