Oto najważniejsze działania, które mają lub będą miały wpływ na komfort życia mieszkańców nie tylko wsi Srokowo, ale całej gminy:
- Przekształcenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych w skrócie: CUS.
Nasza gmina przystąpiła do pionierskiego w skali kraju projektu – w ramach pilotażowego konkursu CUS otrzymał na swoje działanie w najbliższych trzech latach około 2,5 mln zł. W zakresie jego działalności, oprócz wszystkich spraw, którymi dotąd zajmował się GOPS, mieszkańcy będą mogli zawnioskować o zaspokojenie potrzeb, które uznają za istotne – może to być np. wsparcie rodziny i pieczy zastępczej, wsparcie osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy osób w bezdomności, opieka nad dziećmi do lat 3, aktywizacja zawodowa, mieszkalnictwo społeczne, usługi zdrowotne, opiekuńcze czy wsparcie opiekunów faktycznych. Warto śledzić stronę internetową nowej jednostki. Zachęcamy także do bezpośredniej rozmowy z jej pracownikami, których znajdziecie Państwo w miejscu dawnego GOPSu.
- W 2020 r. nastąpiło ostateczne przekształcenie Szkoły Podstawowej im. prof. Stanisława Srokowskiego w Srokowie z Filią w Solance poprzez likwidację Szkoły Filialnej w Solance.
Projekt likwidacji filii szkoły budził kontrowersje wśród radnych. Rada analizowała przedstawione przez wójta argumenty dotyczące ograniczenia kosztów, sprawdzała jak wpłynie to na komfort uczniów – czy dojazdy nie wydłużą się znacząco, czy wystarczy sal lekcyjnych i czy nie wymusi to nauki zmianowej.
Na przestrzeni roku budżetowego rada wielokrotnie porusza w dyskusjach sprawy szkoły i przedszkola. Ponieważ pracujący rodzice decydują się odwozić swoje dzieci do przedszkoli w Kętrzynie, Węgorzewie lub Barcianach, radni zwracali uwagę na zapotrzebowanie na pełne przedszkole, które będzie pracowało także w dni wolne od nauki szkolnej.
Naszym zdaniem szkoła jest bardzo dobrze wyposażona i nowoczesna – w tym zakresie nie ustępuje dużo większym jednostkom miejskim.
Dość palącą potrzebą okazuje się naprawa dachu na budynku głównym wraz z termomodernizacją oraz naprawa cieknącego dachu na większej hali sportowej. Będziemy zabiegać o potraktowanie tej sprawy w najbliższym budżecie jako priorytetowej.
- W trakcie realizacji są dwa projekty inwestycyjne na kompleksie nad jez. Rydzówka.
Niestety, mimo wybudowania niedużego pomostu nadal nie ma tam kąpieliska. Na dzień dzisiejszy zakupiono z udziałem pieniędzy unijnych kilka małych łódek typu Optimist do nauki pływania dla najmłodszych dzieci, cztery małe żaglówki szkoleniowe typu Omega oraz jeden duży jacht i motorówkę. Projekt ten ma w założeniu doprowadzić do tego, że w przyszłym roku chętne dzieci z terenu naszej gminy zdobędą patent żeglarza na nowym sprzęcie. Część radnych wnioskowała o odstąpienie od zakupu dużego jachtu, który okazał się ekstremalnie drogi w zakupie i będzie kosztowny w eksploatacji. Tych głosów nie uwzględniono jednak w procesie realizacji projektu.
Drugi projekt inwestycyjny na kompleksie to budowa 3 domków letniskowych pod wynajem oraz dwóch pomostów nad jez. Silec – na plaży w Młynowie i na plaży we wsi Silec. Niestety, zaskakująco wysoki koszt zakupu jachtu wymusił przesunięcie środków, co skutkuje zmianą planów. Mamy nadzieję, że Urząd Gminy zrealizuje ten projekt w najszybszym możliwym terminie.
…
Ponadto w trakcie roku budżetowego radni wnioskowali o zamontowanie zwalniaczy w okolicy bloku na Lipowej 6 i składali kilkukrotne zapytania o postęp prac związanych z rozszerzeniem dostępu do światłowodu w Srokowie (w chwili obecnej może z niego korzystać tylko szkoła, Dom Kultury i kilka gospodarstw domowych w obrębie ul. Węgorzewskiej i Barciańskiej). Firma, która zajmuje się rozprowadzaniem internetu szerokopasmowego w naszej okolicy czeka na przydział pieniędzy rządowych na ten cel.
Radni przekazywali wójtowi również wnioski od mieszkańców dotyczące spraw porządkowych, bieżących napraw czy sytuacji potencjalnie niebezpiecznych lub konfliktowych. Zgłoszone zostało także zapotrzebowanie na powstanie biuletynu. Wreszcie zaczął docierać do mieszkańców i mamy nadzieję, że będzie coraz lepszy pod względem merytorycznym i estetycznym.
Radni w ramach interpelacji wnioskowali o przyjrzenie się, czy nowo powstałe zabudowania letniskowe nad naszymi jeziorami są opodatkowane i czy system poboru opłat za śmieci jest szczelny. Z inicjatywy rady w ciągu ostatniego roku odbyły się dwa spotkania z kierownictwem Mazurskiego Związku Międzygminnego w sprawie informowania mieszkańców o planowanych zmianach w odbiorze i opłatach za śmieci.
Rada wnioskowała także o upublicznienie informacji o przysługujących zniżkach opłat dla rodzin, które mają swoje kompostowniki, jak również posiadających tzw. „Karty Dużej Rodziny”, ponieważ mieszkańcy skarżyli się na trudności w zrozumieniu zasad odpłatności i systemu zniżek.
Osobiście zebrałam 400 podpisów pod petycją o zainstalowanie paczkomatu na terenie wsi Srokowo. Petycja została wysłana do działu InPostu, co wreszcie poskutkowało przyspieszeniem decyzji o lokalizacji, by paczkomat miał gdzie stanąć.
W imieniu mieszkańców wnioskowałam także o pozostawienie przejazdów autobusowych na trasie Srokowo- Kosakowo-Kętrzyn.
Wraz z mieszkańcami próbowałam wynegocjować pozostawienie ogólnodostępnych pojemników zbiorczych na popiół na terenie gminy. Niestety, nasz wniosek spowodował jedynie opóźnienie o kilka miesięcy procesu zbierania tych pojemników. Mazurski Związek w odpowiedzi na moje pisma i argumenty odesłał mnie do uchwały, która nakazuje gospodarstwom indywidualnym i budynkom wielorodzinnym posiadanie indywidualnych pojemników na popiół. Uchwałę, o której mowa podjęli między innymi nasi przedstawiciele w Zgromadzeniu Mazurskiego Związku Międzygminnego…